آموزش مجازی یا آموزش الکترونیکی

وبلاگ و اخبار

آموزش مجازی یا آموزش از راه دور چیست؟

در ابتدای مقاله به این موضوع می پردازیم که آموزش مجازی چیست و سپس به جایگاه و اهمیت این موضوع می پردازیم… باید گفت امروزه تکنولوژی همه ی بخش های زندگی همه ی ما را از خریدهای روزانه تا تکنیک استفاده ازتکنولوژی های مختلف در فرآیند آموزشی را در برگرفته است. تا چند سال پیش تنها وسیله برای آموزش تخته سیاه و گچ بود، اما با انقلاب اینترنت تحول عظیمی در امر آموزش شکل گرفت، در ابتدای این انقلاب استفاده از سی دی های آموزش به آموزش اضافه شد اما اینک آموزش مجازی یا آموزش از راه دور گستره ی وسیعی از آموزش را فرا گرفته است.

همیشه و در هر بخشی برای جا نماندن از تکنولوژی، مجبوریم به انقلاب اینترنتی تن دهیم تا از قافله جا نمانیم. امروزه به دلیل مشغله های زیادی که در زندگی همه ی افراد وجود دارد مثلا ثبت نام در یک کلاس زبان برای تابستان و رفت و آمد در ساعات مشخصی از روز دیگر خیلی مقرون به صرفه نیست، و بهتر آن است که بسته ی آموزشی مربوط به آموزش آن زبان خارجی تهیه شود و در هر زمان ممکن از شبانه روز توسط شخص استفاده شود. در اکثر کشورهای خارجی فرهنگ استفاده از آموزش مجازی و بسته های آموزشی جا افتاده شده است، در کشور ما ایران نیز این فرهنگ به طور قابل توجهی جا افتاده و در حال پیشرفت است. زمان زیادی نیست که فناوری اطلاعات در ایران شروع به رشد کرده است. اما همه چیز به زمان نیاز دارد و روند پیشرفت آن امیدوار کننده بوده است.

آموزش مجازی یا آموزش الکترونیکی، بسته ای است حاوی نرم افزار، کتاب یا هر گونه نوشته یا وسایل کمک آموزشی که توسط فرد خریداری می شود و فرد از آن بسته ی آموزشی برای یادگیری موضوع مشخصی استفاده می کند و در پایان ممکن است آزمون پایان دوره به صورت آنلاین برگزار و در صورت قبولی مدرک پایان دوره به شخص اعطا گردد. یادگیری الکترونیکی یکی از انواع آموزش از راه دور تلقی می گردد. به‌عبارت‌ دیگر،سیستم یادگیری مجازی، مدیریت روند یادگیری  و آموزش را به شخص محول می کند. آموزش مجازی یا آموزش الکترونیکی e-learning  بر بستر اینترنت از راه دور امکان‌پذیر است و نیازی به حضور فیزیکی دانش پذیران برای یادگیری نیست. به نوعی می‌ توان گفت در آموزش مجازی مرزها معنا و مفهوم خود را از دست می دهند و محدوده های مغرافیایی از بین می روند.

آموزش مجازی

اهمیت آموزش مجازی چیست؟

با توجه به این که در آموزش‌های حضوری سنتی فرآیند‌های آموزشی و مواردی مثل جزوه، حضور به موقع به کلاس، آزمون و… وجود دارد و غالبا برای همه میسر نیست که با این شیوه ی آموزشی پیش بروند، در آموزش مجازی نباید فقط به محتوای آموزشی که برای اشخاص یادگیرنده ارسال می شود، توجه داشت؛ بلکه نیاز است تا به شخص برای درک هر چه بهتر مطالب کمک شود و پشتکار داشته باشد. در فرآیند آموزش بهتر است مدت زمان آموزش مورد بررسی قرار بگیرد. مطالب آموزشی و کیفیت مطالب به صورت صوت، تصویر، متن و صدا به بهترین کیفیت در اختیاز دانش پذیران قرار گیرد. سیستم باید طوری برنامه ‌ریزی شود که بعد از ارائه آموزش، نظرسنجی در رابطه با ارائه دوره آموزشی وجود داشته باشد تا به بهبود کیفیت مطالب ارائه شده کمک کند.

انتخاب موسسه ی آموزشی مناسب یا مرکزی که از آن بسته های آموزشی تهیه می کنیم بسیار حائز اهمیت است چون این بسته های آموزشی از استانداردهای تعیین شده ای پیروی می کنند که باید کاملا رعایت شود. سیستم آموزش مجازی فرآیندی است که در آن دانشجویان با صرف کمترین زمان و هزینه از جامع ترین مطالب استفاده کرده و با وجود سیستم رفع اشکال به تمامی سوالات و شبهات آموزشی پاسخ داده خواهد شد، که امید است این سیستم در تمامی مراکز و سیستم های آموزشی پیاده سازی شود تا شاهد تاثیرات شگرف آن باشید.

همان طور که گفته شد آموزش مجازی برای انسان های پر مشغله ی امروزی بهترین راه آموزش است که علاوه بر زندگی پر مشغله ی روزانه ساعاتی را در زمان بیکاری خود به آموزش و یادگیری بپردازند، حال برخی از مهم ترین دلایل اهمیت آموزش مجازی به شرح زیر است:

  • شما با تهیه ی بسته های آموزش مجازی نیاز نیست هزینه های آموزشی و ایاب و ذهاب و … را چرداخت کنید. این سیستم آموزشی باعث کاهش هزینه های دانش پذیران و ذخیره ی زمان آن ها می شود.
  • با این سیستم آموزشی تعداد زیادی از دانش پذیران در مدت زمان کوتاهی می توانند به یادگیری بپردازند.
  • این روش باعث کاهش مشکلات اداری ناشی از انجام مراحل ثبت ‌نام و انتخاب واحد و … می گردد.
  • تعداد زیادی از دانش پذیران به موقع به بسته های آموزشی دست می یابند.
  • مزیت مهم این دوره های آموزشی در سیستم ارزیابی پایان آن دوره می باشد و می توان گفت بهترین آموزش مجازی آموزشی است که ارزیابی پایان دوره داشته باشد و از یادگیری دانش پذیر خود اطمینان حاصل نماید.
  • در آموزش مجازی قوی ‌تر می توان عناصر گرافیکی مانند نمودار یا عکس را استفاده نمود.

حال با توجه به مزیت های آموزش مجازی می توان گفت این سیستم آموزشی دستاورد های فراوانی داشته است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • سیستم آموزش مجازی باعث بهبود چشمگیر کیفیت‌یادگیری الکترونیکی‌و بالاتر رفتن آموخته‌های‌دانش پذیران نسبت به چند سال قبل شده است.
  • به زبان ساده سیستم آموزش مجازی باعث شده است تا در بازه ی زمانی کوتاهی حجم بسیار بالایی از اطلاعات حاصل شود.
  • یادگیری الکترونیکی سریع‌در مدت زمان‌کوتاه از دستاوردهای بالقوه ی این شیوه ی آموزشی است.

آموزش مجازی برای چه افرادی مناسب است؟

توجه داشته باشید که آموزش مجازی برای همه ی افراد مناسب نیست، از آن جایی که دوره های آموزش الکترونیکی از نظر زمان بندی انعطاف پذیری زیادی دارد و دانش پذیران هر موقع که بخواهند به آن دسترسی دارند، اما دانش پذیر در آموزش آنلاین باید خود نظم داشته باشد و به طور منظم کار کند و پیگیر آموزش و یادگیری خود باشد تا بتواند به نتیجه ی مطلوب دست پیدا کند. کسب این نظم و انضباط شخصی، و همچنین مدیریت زمان و مهارت های سازمانی، زمان می برد. اگر شما جز افرادی هستید که به شرایط منظم رسیده اند و رفتاری سازمان یافته دارند، آموزش الکترونیک برای شما مناسب خواهد بود در غیر این صورت این روش آموزشی اصلا به شما پیشنهاد نمی شود.

امیدواریم قبل از ورود هر تکنولوژی ابتدا آن تکنولوژی به صورت صحیح معرفی گردد و فرهنگ استفاده از آن زودتر از خود تکنولوزی وارد هر کشوری شود و مدیریت و نظارت صحیح بر استفاده از آن و مراکز عرضه ی آن روی کار آید تا بتوان از این طریق آموزش صحیح با بالاترین سطح کیفیت در اختیار کلیه ی دانش پذیران قرار داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابر برچسب ها

13 بدر (2) اجلاس ملی (4) اجلاس ملی مدیریت و کارآفرینی (2) اجلاس ملی چهره های ماندگار (13) اجلاس ملی چهره های ماندگار در رسانه ها (11) اجلاس ملی کارآفرینی و مدیریت (5) اولین اجلاس ملی چهره های ماندگار در رسانه ها (9) برنامه ریزی در کارآفرینی (2) توصیه مهم کسب و کار (2) حلول ماه رمضان (2) خبرگزاری ایسنا (3) خبرگزاری قدس (4) خلاقیت و ریسک (1) خلاقیت و پیشرفت (1) دومین اجلاس ملی (4) دومین اجلاس ملی کارآفرینی (3) راه اندازی کسب و کار (1) روز جهانی تئاتر (2) روز جهانی قدس (4) روز خبرنگار مبارک (2) روز دختر (2) روز درختکاری (2) روز صنعت و معدن (2) روز مهندس (2) روز پدر (2) روز پرستار (2) روز پزشک (2) سال نو مبارک (2) شب قدر (2) عید سعید فطر (2) ماه رمضان (3) مایکل گربر (1) مشاوره کسب و کار (2) معرفی کتاب (2) مهارت افزایش بهره وری (1) موفقیت در کارآفرینی (2) نکات ضروری کسب و کار (2) هفته قوه قضائیه (2) هولدینگ (2) هولدینگ پارس پندار (14) هولدینگ پارس پندار نهاد (38) هولدینگ پارس پندار نهادد (2) ولادت امام رضا ع (2) ولادت حضرت معصومه س (2) کارآفرینی (4)