اهمیت و مزایای چرخه عمر کارمندان

وبلاگ و اخبار

چرخه عمر کارمندان، یک مفهوم کلیدی در حوزه مدیریت منابع انسانی است. این موضوع به بررسی مراحل مختلفی که کارمندان در طول زمان از ورود به سازمان تا خروج از آن تجربه می ‌کنند، می‌ پردازد. این مفهوم به ما این امکان را می ‌دهد تا بهترین راهکارهای مدیریتی را برای ارتقا تجربه کاری، تشویق مشارکت فعال و حمایت از کارمندان در هر مرحله از زندگی شغلی آنها پیدا کنیم.

این مقاله با هدف بررسی مفهوم چرخه عمر کارمندان به صورت اساسی و اهمیت آن برای موفقیت و پایداری سازمان‌ ها آغاز می ‌شود. پس در ادامه با گروه بین المللی پارس پندار نهاد همراه باشید.

مدل چرخه عمر کارکنان چیست؟

مدل چرخه عمر کارکنان، یک چارچوب سازمانی است که برای تجسم کردن چگونگی تعامل کارمندان با سازمان مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل شامل شش مرحله اصلی، جذب، استخدام، آن بوردینگ، رشد و توسعه، نگهداری و جدایی است.

در مدل چرخه عمر کارکنان، هر یک از این مراحل نقش مهمی در تجربه کاری کارمندان ایفا می‌ کنند. به عنوان مثال، در مرحله جذب، استراتژی ‌های مناسب برای جذب نیروی کار متناسب با نیازهای سازمان تدوین می ‌شود. در مرحله آن بوردینگ، کارمندان به طور موثر به سازمان معرفی و متوجه فرهنگ و مقررات آن می ‌شوند. هر یک از این مراحل نیازمند استراتژی ‌ها و فرایندهای خاصی هستند تا تجربه کاری مثبت برای کارمندان فراهم شود.

با در نظر گرفتن مدل چرخه عمر کارکنان، سازمان ‌ها می ‌توانند استراتژی ‌های موثری برای مدیریت کارمندان در هر مرحله از زندگی شغلی آن ‌ها ارائه دهند. این ارتباط نزدیک با تجربه کاری، رضایت و موفقیت کارمندان را تسهیل می‌ کند. همچنین در نهایت، به بهبود عملکرد و پایداری سازمان کمک خواهد کرد.

چرخه عمر کارمندان

ارزش طول عمر کارمند چیست

ارزش طول عمر کارمند به مقدار سودی اشاره دارد که یک کارمند در دوره ی همکاری خود با سازمان یا شرکت آن را به دست می ‌یابد. برای محاسبه این ارزش، ابتدا هزینه‌ های استخدام، دستمزد و مزایای کارمند (هزین ه‌های مرتبط با استخدام و نگهداری کارمند) محاسبه می‌ شود. سپس این مقدار با سودی که کارمند برای سازمان به دست آورده است مقایسه می گردد. برای مثال، اگر هزینه ‌های استخدام و نگهداری یک کارمند در طول مدت همکاری 100 میلیون باشد. از طرفی مشخص شود که این کارمند در مدت همکاری خود باعث افزایش فروش و سود 200 میلیون تومانی شده است. در نتیجه ارزش طول عمر کارکنان برابر با 100 میلیون تومان خواهد بود.

مزایای اجرای استراتژی چرخه عمر کارمندان

 1. حفظ استعدادهای بهتر و بهبود اعتبار: با بهبود تجربه کاری کارمندان و ارتقا فرآیندهای مرتبط با مراحل مختلف چرخه عمر، احتمال حفظ استعدادهای برتر و جلب نیروهای با کیفیت بیشتر افزایش می ‌یابد. این موضوع به نوبه خود منجر به بهبود اعتبار سازمان در بازار کار و جلب نیروهای متعهد و با توانمندی ‌های بالا می ‌شود.
 2. تلاش برای کاهش مسائل مربوط به گردش مالی: با بهبود فرآیندهای جذب، آموزش و نگهداری کارمندان، احتمال کاهش مسائل مربوط به جابجایی کارمندان و نیاز به جایگزینی مکرر آن ‌ها کاهش می ‌یابد. این موضوع منجر به صرفه ‌جویی در هزینه ‌های استخدام و آموزش جدید و بهبود عملکرد مالی سازمان می‌ شود.
 3. مدیریت زمان مناسب برای پیشبرد اهداف: با داشتن یک نقشه سفر برای کارمندان، مدیران می ‌توانند زمان و منابع خود را به بهترین نحو برای حمایت از کارمندان در هر مرحله مدیریت کنند. این امر منجر به بهبود کارایی کلی سازمان می ‌شود.
 4. ارزشمندی برند شما در نگاه مشتریان: یک محیط کاری مثبت و پایدار باعث ایجاد اعتماد مشتریان به برند شما می ‌شود. اگر کارمندان شما راضی و متعهد باشند، این امر سبب ارائه بهترین خدمات و محصولات برای مشتریان می گردد. در نهایت این موضوع باعث ارزشمندی بیشتر برند تان خواهد شد.
 5. در اختیار داشتن نیروی کار متعهد: کارمندانی که احساس می ‌کنند سازمان به آن ‌ها اهمیت می ‌دهد و فرصت ‌های رشد و توسعه مناسبی برای آنها وجود دارد، معمولا متعهدتر به کار خود هستند. این موضوع موجب ایجاد یک تیم متعهد و موثر می ‌شود که به دستیابی اهداف سازمانی کمک بسیاری می ‌کند.

مدل چرخه عمر کارکنان

مراحل چرخه عمر کارمند

مراحل چرخه عمر کارمند عموما شامل 6 مرحله است که به صورت زیر می باشد:

 1. جذب: در این مرحله، سازمان سعی می ‌کند افراد با مهارت ‌ها و توانایی ‌های مورد نیاز را جذب کند. این مرحله شامل تبلیغات شغلی، مصاحبه، ارزیابی و انتخاب نیروهای کاری است.
 2. استخدام: در این مرحله، نیروهای کاری انتخاب شده به شرکت استخدام می ‌شوند. این مرحله شامل امضای قراردادهای کاری، ارائه مدارک و فرآیندهای مرتبط با استخدام است.
 3. آن‌ بوردینگ: آن ‌بوردینگ یا ورود به سازمان، فرآیندی است که در آن کارمندان جدید با فرهنگ، مقررات، وظایف و مسئولیت‌ های سازمان آشنا می‌شوند و به جمعیت کاری می ‌پیوندند.
 4. توسعه کارکنان: در این مرحله، سازمان سعی می ‌کند با ارائه آموزش مشترک و فرصت ‌های رشد و پیشرفت، کارمندان را توسعه دهد. همچنین آن‌ ها را برای بهبود عملکرد و تسلط بر مهارت ‌های جدید آماده کند.
 5. حفظ کارکنان: در این مرحله، سازمان سعی می ‌کند با ارائه بسته ‌های پاداش و مزایا، ایجاد محیط کاری مثبت، ارتقا فرهنگ سازمانی و مدیریت بهینه روابط کاری، به حفظ کارمندان خود بپردازد و آنها را راضی نگه دارد.
 6. آف‌ بردینگ (جدا شدن): در این مرحله، کارمندان ممکن است به دلایل مختلفی مانند انتقال، بازنشستگی یا اخراج از سازمان جدا شوند. این فرآیند نیازمند مدیریت مهارتمندانه و حساس است تا از اثرات منفی بر سازمان جلوگیری شود.

چگونه ارزش طول عمر کارکنان را افزایش دهیم؟

 • ایجاد فرآیند استخدام و گزینش قوی: با جذب و انتخاب کارمندان مناسب، احتمال بقای آنها در سازمان افزایش می‌ یابد. برای این منظور، از فرایندهای استخدام موثری استفاده کنید زیرا سبب آن می شود تا افرادی را با مهارت ‌ها و توانمندی ‌های مطلوب جذب کنید.
 • سرمایه گذاری در آموزش و توسعه: با ارائه برنامه ‌های آموزشی مناسب و توسعه حرفه ‌ای، کارمندان را برای بهبود عملکرد و تسلط بر مهارت‌ های جدید آماده کنید. این موضوع کمک می ‌کند که کارمندان بهترین عملکرد خود را داشته باشند و ارتباط خود را با سازمان تقویت کنند.
 • توجه به عملکرد مدیران: مدیران بازیچه مهمی در حفظ کارمندان و افزایش طول عمر آنها در سازمان دارند. بنابراین، ارائه آموزش ‌ها و حمایت ‌های لازم به مدیران، می ‌تواند تاثیر مثبتی بر روی نگهداری کارمندان داشته باشد.
 • توجه به تجربه کارمند: ایجاد یک محیط کاری صمیمانه و پشتیبانی از رفاه کارمندان، می‌ تواند بهبود تجربه کارمندان و افزایش طول عمر آنها را در سازمان تضمین کند.
 • استراتژی حقوق و مزایای مستحکم: ارائه بسته ‌های پاداش و مزایای جذاب برای کارمندان، می ‌تواند انگیزه آنها را برای ادامه فعالیت در سازمان افزایش دهد و طول عمر آنها را در سازمان بهبود بخشد.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابر برچسب ها

13 بدر (2) اجلاس ملی (4) اجلاس ملی مدیریت و کارآفرینی (2) اجلاس ملی چهره های ماندگار (13) اجلاس ملی چهره های ماندگار در رسانه ها (11) اجلاس ملی کارآفرینی و مدیریت (5) اولین اجلاس ملی چهره های ماندگار در رسانه ها (9) برنامه ریزی در کارآفرینی (2) توصیه مهم کسب و کار (2) حلول ماه رمضان (2) خبرگزاری ایسنا (3) خبرگزاری قدس (4) خلاقیت و ریسک (1) خلاقیت و پیشرفت (1) دومین اجلاس ملی (4) دومین اجلاس ملی کارآفرینی (3) راه اندازی کسب و کار (1) روز جهانی تئاتر (2) روز جهانی قدس (4) روز خبرنگار مبارک (2) روز دختر (2) روز درختکاری (2) روز صنعت و معدن (2) روز مهندس (2) روز پدر (2) روز پرستار (2) روز پزشک (2) سال نو مبارک (2) شب قدر (2) عید سعید فطر (2) ماه رمضان (3) مایکل گربر (1) مشاوره کسب و کار (2) معرفی کتاب (2) مهارت افزایش بهره وری (1) موفقیت در کارآفرینی (2) نکات ضروری کسب و کار (2) هفته قوه قضائیه (2) هولدینگ (2) هولدینگ پارس پندار (14) هولدینگ پارس پندار نهاد (38) هولدینگ پارس پندار نهادد (2) ولادت امام رضا ع (2) ولادت حضرت معصومه س (2) کارآفرینی (4)