راهنمای مدیریت موفق و اینکه چطور یک مدیر موفق باشیم؟

وبلاگ و اخبار

راز مدیریت موفق، اعتقاد به تیم و کار تیمی است. مدیران موفق به هر یک از اعضای تیمشان فرصت رشد می‌دهند. اینگونه مدیران پا به پای کارمندان خود حرکت می کنند تا زمانی که کارمندان به اندازه کافی مستقل شوند و از عهده وظایف خود بر بیایند. مدیران موفق تا وقتی که کل تیم در مسیر رشد قرار نگیرند آرام نمی گیرند. آنها می دانند که موفقیت در مدیریت، هدفی است که به  تلاش زیاد و اراده قوی نیاز دارد. کار آنها نسبت به کارمندانی که صرفا به موفقیت فردی خود می اندیشد بسیار دشوارتر است. به هر حال، آنچه مشخص است این است که با داشتن تفکری درست در مدیریت، می‌توان مسیر موفقیت را هموارتر کرد. تلاش این نوشته نیز در همین راستا است و می‌خواهد به مخاطب بگوید که مدیران موفق چگونه اندیشیده و چه رفتاری دارند.

 

برای مدیریت موفق باید چگونه فکر و رفتار کرد؟

 برای مدیریت موفق باید ایده آل ها را مشخص کرد

برای اینکه بدانیم چطور یک مدیر موفق باشیم باید ایده آل هایی داشته باشیم. مدیران موفقی که امروزه می‌شناسید همگی اینگونه هستند. آنها در ذهن خود یک هدف والا دارند و این هدف به آنها انگیزه و روحیه‌ای برای تلاش و پشتکار می دهد. این هدف باید به اندازه ای بزرگ باشد که به آسانی قابل دستیابی نباشد. اگر دقت کرده باشید مدیران موفق، حتی پس از رسیدن به موفقیت های پی در پی همچنان به تلاش و بهتر شدن ادامه می‌دهند. دلیل این رفتار آنها این است که هنوز به هدف بزرگی که برای خود تعریف کرده اند نرسیده اند. اگر هدف آنها اینچنین بزرگ و ایده آل نبود بعد از رسیدن به سطح معینی از موفقیت متوقف می شدند. پس شما نیز باید اینگونه فکر کنید. هر روز به خود یادآوری کنید که موفقیت شما می‌تواند خیلی بزرگ‌تر باشد و باید بیشتر یاد بگیرید، بیشتر تلاش کنید و  بیشتر بدست بیاورید.

چطور یک مدیر موفق باشیم

 

مدیران موفق به تصمیم گیری به عنوان یک وظیفه نگاه می کنند

برای مدیریت موفق باید روی تصمیماتی که می‌گیرید تمرکز و دقت بسیار زیادی داشته باشید. تصمیم گیری یک وظیفه مهم است که به مدیران محول می‌شود. تصمیمی که شما به عنوان یک مدیر می گیرید بر کل تیم و زیرمجموعه شما تاثیر می گذارد. در نظر گرفتن تمام جنبه های مهم و مرتبط با کار تیمی و توانایی اعضا، وظیفه شما است. به عنوان یک مدیر موفق نباید در این وظیفه کوتاهی کنید. قبل از اینکه تصمیم بگیرید باید مطمئن شوید که کل داستان را می دانید و تصویر کاملی از پروژه دارید. به علاوه، کار شما به اینجا نیز ختم نمی شود؛ شما در راس هرم برنامه ریزی ها قرار دارید و باید برای نحوه انجام کارها برنامه ریزی کنید. سپس باید به اندازه ای توانمند باشید که بتوانید تیم خود را در راستای این برنامه ریزی ها هدایت کنید. باید بتوانید اعضای تیم خود را وادار به اجرای برنامه ها و عمل کردن به تصمیمات خود کنید.

 

 برای مدیریت موفق باید بدانید که اشتباه کردن راه درست یادگیری است

بعضی از مدیران می پرسند که چطور یک مدیر موفق باشیم ولی در عین حال با بی صبریِ تمام با اشتباهات کارمندان برخورد می کنند. طبیعتا اینگونه مدیران موفق نخواهند شد. مدیران موفق می دانند که کارمندان ممکن است اشتباه کنند و در برابر اشتباهاتِ آنها از خود خویشتن داری نشان می دهند. یک کارمند، ممکن است نه یک بار و دوبار بلکه بارها اشتباه کند. این بدان معنا نیست که وی به اندازه کافی کارآمد نیست یا نمی‌تواند یاد بگیرد. مدیران موفق می دانند که فقط اشتباه کردن می تواند به یادگیری بهتر یک کارمند کمک کند. بنابراین  مدیران موفق به اعضای تیمشان اجازه می‌دهند اشتباه کنند تا بتوانند یاد بگیرند. البته این بدان معنی نیست که مدیریت در برابر خطاها سهل انگاری کند. شخص مدیر باید برای هر خطا و اشتباه،  راه حل و راهکارهایی داشته باشد تا مانع تکرار مجدد آنها شود.

چگونه یک مدیرعامل موفق باشیم

 

باید درک کنید که همه چیز کاملاً قابل کنترل نیست

برای اینکه یاد بگیریم چطور یک مدیر موفق باشیم باید درک کنیم که ما با انسان ها کار می کنیم نه با جادوگران یا با قهرمان های اساطیری. مدیران موفق اینگونه هستند و انتظار انجام کارهای ابرقهرمانی را کارمندان خود ندارند. آنها درک می کنند که انسان‌ها نمی تواند همه چیز را کنترل کنند. بنابراین به خاطر اینکه یک کارمند نتوانسته برخی از وظایف روزانه خود را به موقع به پایان برساند خشمگین نمی شوند. مدیران موفق، همیشه برای موقعیت های غیرقابل کنترل آمادگی دارند و از کارمندان انتظار ندارند همه چیز را کنترل کنند. آنها همچنین به اعضای تیم خود زمان کافی برای تکمیل یک کار خاص را می دهند و به افراد خود فشار کار بیش از حد وارد نمی کنند.

 

برای مدیریت موفق باید 100 درصد دارای روحیه کار تیمی باشید

مدیریت موفق بدون کار تیمی یک مفهوم ناقص و متضاد است. برای اینکه تبدیل به یک مدیر موفق در سازمان خود شوید باید کاملا تیم محور جلو بروید. اگر یک مدیر نتواند کار های سازمانی خود را به صورت تیمی انجام دهد، باید آرزوی موفقیت را فراموش کند. زیرا موفقیتِ مدیریت، کاملا وابسته به کار تیمی و موفق شدن تیم است. کار تیمی، شخصیت یک مدیر را بهتر و بیشتر رشد می دهد و به وی کمک می کند تا استعداد رهبریت خود را شکوفا کند. بنابراین دفعه بعد اگر افرادی از شما پرسیدند چطور یک مدیر موفق باشیم؟ میتوانید با یک جمله کوتاه جواب دهید و آن جمله این است که «روحیه کار گروهی داشته باشید».

 

 قدردانی، ابزار بسیار قوی برای مدیریت موفق

یکی از مهارت های مدیران موفق قدردانی است. یک مدیر موفق می داند که باید قدر تیم و اعضای تیمش را بداند. این قدردانی می‌تواند به روشهای مختلفی انجام گیرد. یک روش ساده این است که مدیر از مسئول منابع انسانی سازمان، درخواست کند تا برای اعضای تیم لوح های تقدیر صادر شود. به هرحال راه های زیادی برای قدردانی کردن از کارمندان وجود دارند. اگر بتوانید به عنوان یک مدیر راه های کارآمد و موثر تر قدردانی را بیابید مطمئنا تاثیر مثبت زیادی بر روحیه کارمندان خود خواهید گذاشت. این تاثیرات مثبت در نهایت سبب ارتقای بهره وری کارمندان شما خواهند شد.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابر برچسب ها

13 بدر (2) اجلاس ملی (4) اجلاس ملی مدیریت و کارآفرینی (2) اجلاس ملی چهره های ماندگار (13) اجلاس ملی چهره های ماندگار در رسانه ها (11) اجلاس ملی کارآفرینی و مدیریت (5) اولین اجلاس ملی چهره های ماندگار در رسانه ها (9) برنامه ریزی در کارآفرینی (2) توصیه مهم کسب و کار (2) حلول ماه رمضان (2) خبرگزاری ایسنا (3) خبرگزاری قدس (4) خلاقیت و ریسک (1) خلاقیت و پیشرفت (1) دومین اجلاس ملی (4) دومین اجلاس ملی کارآفرینی (3) راه اندازی کسب و کار (1) روز جهانی تئاتر (2) روز جهانی قدس (4) روز خبرنگار مبارک (2) روز دختر (2) روز درختکاری (2) روز صنعت و معدن (2) روز مهندس (2) روز پدر (2) روز پرستار (2) روز پزشک (2) سال نو مبارک (2) شب قدر (2) عید سعید فطر (2) ماه رمضان (3) مایکل گربر (1) مشاوره کسب و کار (2) معرفی کتاب (2) مهارت افزایش بهره وری (1) موفقیت در کارآفرینی (2) نکات ضروری کسب و کار (2) هفته قوه قضائیه (2) هولدینگ (2) هولدینگ پارس پندار (14) هولدینگ پارس پندار نهاد (38) هولدینگ پارس پندار نهادد (2) ولادت امام رضا ع (2) ولادت حضرت معصومه س (2) کارآفرینی (4)