موثر ترین روش ها برای افزایش هوش مالی

وبلاگ و اخبار

افزایش هوش مالی یکی از مهمترین اهدافی است که بسیاری از مردم در زندگی روزمره در پی آن هستند. هوش مالی به معنای داشتن دانش و فهم درباره موضوعات مالی و توانایی اتخاذ تصمیمات هوشمندانه در مورد پول و منابع مالی است. تقویت هوش مالی باعث می‌شود که افراد بتوانند مدیریت امور مالی شخصی خود را بهبود بخشند و برنامه‌ریزی مالی دقیق تری داشته باشند. افرادی که هوش مالی بالاتری دارند قادر خواهند بود تفاوت بین هزینه‌های ضروری و غیرضروری را بهتر تشخیص دهند. همچنین اینگونه افراد، غالبا درک بهتری از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسک خواهند داشت. در نتیجه سرمایه‌گذاری‌های مناسب‌تری انجام می دهند و از طریق این سرمایه‌گذاری های هوشمندانه در کسب ثروت، موفق تر خواهند بود. خلاصه اینکه تقویت هوش مالی تبدیل به یک موهبت بزرگ در زندگی انسان خواهد شد. بنابراین اگر شما نیز می‌خواهید در مورد چگونگی ارتقای هوش مالی خود بیشتر بدانید با این نوشته همراه بمانید.

 

  تعریف هوش مالی

هوش مالی، معیاری برای سنجش توانایی شما در درک و به کارگیری مؤثر دانش مالی است. این معیار، شامل بودجه ریزیِ شخصی، درک اعتبارات و وام، سرمایه گذاری عاقلانه و تصمیم گیری آگاهانه در مورد پول است. تقویت هوش مالی می تواند به شما کمک کند که از نظر مالی ایمن تر شوید. همچنین به شما امکان می دهد در مورد پس انداز، سرمایه گذاری و بدهی ها، تصمیمات استراتژیک و بهتری بگیرید.

 

 راه کار هایی برای افزایش هوش مالی

 

خود را آموزش دهید

کتاب‌هایی در مورد چگونگی افزایش هوش مالی بخوانید. در سمینارها و دوره‌های آنلاین شرکت کنید و در کلاس‌های مربوط به سواد مالی ثبت‌نام کنید. یافتن کتاب در مورد چگونگی افزایش هوش مالی در کتابفروشی ها و کتابخانه ها آسان است چون کتاب های متعددی در این رابطه چاپ شده اند. شما می توانید با کتاب هایی کلاسیک مانند «پدر پولدار، پدر بی پول» نوشته رابرت کیوساکی یا «ثروتمندترین مرد بابل» نوشته جورج اس.کلاسون شروع کنید. این دو کتاب برای ارتقای هوش مالی شما بسیار عالی خواهند بود. خلاصه اینکه باید به یادگیری ادامه دهید. دنیای مالی به طور مداوم با گزینه های سرمایه گذاری و مقررات و شرایط جدیدِ بازار در حال تغییر است. باید علاوه بر خواندن کتاب درباره افزایش هوش مالی، همواره کنجکاو بمانید، سوال بپرسید و هرگز یادگیری را متوقف نکنید.

تقویت هوش مالی

 

برای افزایش هوش مالی، دخل و خرج خود را یادداشت کنید

برای درک درآمد خالص خود پس از مالیات و سایر کسرها وقت بگذارید و دخل و خرج خود را نیز یادداشت کنید. این دو برای افزایش هوش مالی و مدیریت موثر مالی شما بسیار مهم هستند. یادداشت کردن به شما کمک می‌کند تا بفهمید پولتان کجا می رود و چطور می توانید آن را مدیریت کنید. برای یادداشت برداری مالی، می توانید از برنامه های بودجه بندی استفاده کنید یا به سادگی یک صفحه اکسل برای ردیابی درآمد و هزینه های خود ایجاد کنید.

 

ارزش زمانی پول را درک کنید

در مطالعه برای درک چگونگی افزایش هوش مالی در مورد بهره مرکب و ارزش زمانی پول نیز خواهید آموخت. همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه سرمایه گذاری در طول زمان می تواند منجر به رشد های مالی قابل توجه شود. البته باید پول خود را در دارایی های مختلف سرمایه گذاری کنید. برای کاهش ریسک، روی ترکیبی از دارایی‌ها مانند سهام، اوراق قرضه و املاک سرمایه‌گذاری کنید. تنوع در سرمایه گذاری ها می تواند از ثروت شما در برابر نوسانات در هر حوزه ای محافظت کند.

 

درباره مالیات ها و بیمه، بیشتر بیاموزید

درک قوانین مالیاتی به شما کمک کند از معافیت های مالیاتی استفاده کنید و از جریمه ها اجتناب کنید. درنتیجه این موضوع نیز به تقویت هوش مالی شما کمک زیادی خواهد کرد. منتها اگر فکر می‌کنید مسائل مالیاتی، خیلی پیچیده هستند می توانید با یک متخصص مالیاتی مشورت کنید. همچنین باید بدانید به چه نوع بیمه هایی (از جمله بیمه سلامت، زندگی و دارایی) نیاز دارید. درک کنید که خط‌مشی ‌های بیمه ای شما چه چیزهایی را پوشش می‌دهند و این خط مشی ها چه هزینه‌هایی دارند.

 

افزایش هوش مالی با برنامه ریزی برای مخارج عمده و آگاهی از اخبار عمده اقتصادی

اگر بتوانید در هزینه های عمده، صرفه جویی کنید در واقع در پروسه تلاش برای افزایش هوش مالی خود نیز موفق بوده اید. مثلا زمانی که هزینه های خرید خانه، ماشین یا مخارج دانشگاه را کاهش می ‌دهید می‌توانید از استرس‌ ها و مشکلات مالی آینده جلوگیری کنید. البته برای موفقیت در برابر چالش های مالی آینده باید اخبار و رویدادهای مربوط به اقتصاد را نیز به صورت پیوسته دنبال کنید. درک اخبار اقتصادی می‌تواند به شما در تصمیم گیری های مالی آگاهانه کمک زیادی بکند.

چگونگی افزایش هوش مالی

 

با یک مشاور مالی صحبت کنید

مشاوران مالی می توانند بر اساس وضعیت مالی منحصر به فرد شما مشاوره شخصی ارائه دهند. آنها می توانند راه و رسم بهبود هوش مالی را به شما بیاموزند. به شما در ایجاد یک برنامه مالی کمک کنند و شما را به سمت اهداف مالی خود هدایت کنند.

 

درباره تورم و مدیریت ریسک بیشتر بیاموزید

تورم ارزش پول را در طول زمان کاهش می دهد. در نتیجه درک تورم می تواند قدم بزرگی در افزایش هوش مالی شما باشد. این موضوع به شما کمک کند تصمیمات سرمایه گذاری بهتری بگیرید، از تورم پیشی گرفته و ثروت خود را افزایش دهید. البته باید بدانید که همه سرمایه گذاری ها با ریسک های خاص خود همراه هستند. پس باید درک و مدیریت ریسک برایتان مهم باشد. زیرا این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیمات سرمایه گذاری هوشمندانه‌تری بگیرید و از ثروت خود محافظت کنید.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابر برچسب ها

13 بدر (2) اجلاس ملی (4) اجلاس ملی مدیریت و کارآفرینی (2) اجلاس ملی چهره های ماندگار (13) اجلاس ملی چهره های ماندگار در رسانه ها (11) اجلاس ملی کارآفرینی و مدیریت (5) اولین اجلاس ملی چهره های ماندگار در رسانه ها (9) برنامه ریزی در کارآفرینی (2) توصیه مهم کسب و کار (2) حلول ماه رمضان (2) خبرگزاری ایسنا (3) خبرگزاری قدس (4) خلاقیت و ریسک (1) خلاقیت و پیشرفت (1) دومین اجلاس ملی (4) دومین اجلاس ملی کارآفرینی (3) راه اندازی کسب و کار (1) روز جهانی تئاتر (2) روز جهانی قدس (4) روز خبرنگار مبارک (2) روز دختر (2) روز درختکاری (2) روز صنعت و معدن (2) روز مهندس (2) روز پدر (2) روز پرستار (2) روز پزشک (2) سال نو مبارک (2) شب قدر (2) عید سعید فطر (2) ماه رمضان (3) مایکل گربر (1) مشاوره کسب و کار (2) معرفی کتاب (2) مهارت افزایش بهره وری (1) موفقیت در کارآفرینی (2) نکات ضروری کسب و کار (2) هفته قوه قضائیه (2) هولدینگ (2) هولدینگ پارس پندار (14) هولدینگ پارس پندار نهاد (38) هولدینگ پارس پندار نهادد (2) ولادت امام رضا ع (2) ولادت حضرت معصومه س (2) کارآفرینی (4)