همه چیز در مورد تاثیر رضایت مشتری بر کسب و کار

وبلاگ و اخبار

تاثیر رضایت مشتری بر کسب و کار ها قابل انکار نیست. این موضوع، عنصری اساسی در موفقیت همه کسب و کارها محسوب می‌شود. رضایت مشتریان بیانگر ارزشی است که به مشتریان ارائه می‌شود و می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر موفقیت و رشد کسب و کار داشته باشد. برای کسب این رضایت، ارائه دهندگان کالا یا خدمات باید تمرکز خود را بر درک بهتر نیازهای مشتریان قرار دهند. ارزیابی کیفیت خدمات، پذیرش نظرات و پیشنهادات، پیگیری مشکلات و ارائه راه حل‌های مناسب، از جمله فعالیت‌هایی هستند که می‌توانند به بهبود رابطه بین کسب و کارها و مشتریان منجر شوند. علاوه بر این، کسب و کارها باید بتوانند تجربه ای مثبت از خرید را برای مشتریان ایجاد کنند. عواملی همچون آسانی دسترسی به محصولات، ارائه اطلاعات کافی و صحیح، خدمات پس از فروش مناسب و … در ایجاد این تجربه تاثیر گذارند. با این نوشته همراه باشید تا  بیشتر در مورد روش‌های کسب رضایت مشتری و تاثیر رضایت مشتری بر کسب و کار ها بدانید.

 

تاثیرات و اهمیت رضایت مشتری بر رونق کسب و کار

اولین تاثیر رضایت مشتری بر کسب و کار؛ افزایش اعتبار و اعتماد عمومی

یکی از جنبه های اهمیت رضایت مشتری بر رونق کسب و کار این است که این رضایت در نهایت به افزایش اعتبار عمومی می‌انجامد. وقتی مشتریان از خرید و خدمات ارائه شده توسط یک کسب و کار راضی هستند به احتمال زیاد آن خدمات و محصولات را به دوستان و آشنایان خود نیز توصیه می‌کنند. همچنین احتمال اینکه در شبکه‌های اجتماعی و انجمن‌ها در مورد کسب و کار مربوطه، به شکلی مثبت نظر بدهند بسیار بالا می‌رود. خب در نتیجه به تدریج اعتماد عمومی به آن کسب و کار افزایش یافته و رابطه مشتریان با آن طولانی مدت تر خواهد شد. عکس این حالت را نیز می‌توان تصور کرد. با توجه به اینکه درصد بالایی از مردم از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند، اشتراک گذاری نظرات آسان تر از همیشه شده است. اگر یک مشتری تجربه بدی با شرکت شما داشته باشد، می‌تواند این تجربه بد را با هزاران نفر به اشتراک بگذارد.

اهمیت رضایت مشتری بر رونق کسب و کار

 

اولویت دادن به رضایت مشتری و ایجاد تغییرات بر اساس بازخوردهای منفی می تواند سبب شود که نظرات بهتری در مورد کسب و کار شما شکل بگیرد. در نتیجه می‌توانید مشتریان بیشتری داشته باشید. اگر می‌خواهید کامنت های منفی به اعتبار شما آسیب نزنند در اسرع وقت به آنها پاسخ دهید. بابت خطاها عذرخواهی کنید. از مشتریان ناراضی بخواهید به شما پیام مستقیم بدهند تا اطلاعات بیشتری در مورد مشکل آنها داشته باشید و راحت تر بتوانید مشکل را رفع کنید.

 

دومین تاثیر رضایت مشتری بر کسب و کار؛ کاهش هزینه‌های بازاریابی و جذب مشتری

دیگر اهمیت رضایت مشتری بر رونق کسب و کار به کاهش هزینه های بازاریابی و تبلیغات مربوط می شود. تجربه، ثابت کرده است که رضایت مشتریان به طور مستقیم هزینه‌های بازاریابی و جذب مشتریان جدید را کاهش می‌دهد. همانطور که اشاره کردیم مشتریان راضی، تمایل بیشتری به بازگشت و تکرار خرید داشته و به کسب و کار مربوطه وفادار ترند. آنها نه تنها وفادار ترند، بلکه به عنوان سفیران کسب و کار نیز عمل می‌کنند. یعنی درباره تجربه مثبتی که داشته اند با خانواده، دوستان و همکاران خود صحبت کرده و آنها را نیز به تکرار این تجربه ترغیب می‌کنند. این توصیه‌ها و ترغیب ها به شیوه ای کارآمد در راستای اهداف تبلیغاتی و بازاریابی کسب و کارِ مربوطه عمل کرده و از هزینه های بازاریابی و تبلیغات آن می‌کاهند.

 

سومین تاثیر، افزایش شانس رقابتیِ کسب و کارها

گزارش Trends Experience Customer Zendesk در سال 2022 به نتایج جالبی در مورد اهمیت رضایت مشتری بر رونق کسب و کار ها دست یافت. طبق این بررسی، مشخص شد که 61٪ از مصرف کنندگان تنها پس از یک تجربه بد، به یک نام تجاری رقیب روی می آورند. خب این به ما می‌گوید که اگر مشتریان، راضی نباشند نه تنها میزان فروش آیندۀ ما کاهش می یابد بلکه رقیب های ما قدرتمند تر خواهند شد. به همین دلیل است که اغلب کسب و کارهای موفق از یک نانوایی‌ ساده گرفته تا کمپانی‌های غول آسایی همچون آمازون به تاثیر رضایت مشتری بر کسب و کار خود اعتقاد دارند.

تاثیر رضایت مشتریان بر فروش محصولات

 

 

چهارمین تاثیر رضایت مشتری بر کسب و کار، افزایش درآمد و سودآوری

تاثیر رضایت مشتریان بر فروش محصولات و خدمات بر هیچکس پوشیده نیست. مطمئنا رضایت مشتری تاثیر قابل توجهی بر درآمدها و سودآوری کسب و کار خواهد داشت. مشتریان راضی علاوه بر اینکه دوباره خرید می‌کنند ممکن است در خریدهای مجدد حجم خرید هایشان را نیز افزایش دهند. این به معنی افزایش فروش و درآمد کسب و کارها است. به علاوه، مشتریان راضی تمایل بیشتری به دریافت خدمات اضافی، خرید محصولات یا خدمات مرتبط و ارتقاء به سطوح بالاتری از خدمات ‌دارند. اینگونه تمایلات نیز باعث افزایش فروش و سودآوری کسب و کارها خواهند شد. بنابراین بسیاری از کسب و کارها که تاثیر رضایت مشتریان بر فروش محصولات خود را بارها تجربه کرده اند استراتژی های فروش یک باره را ناکارآمد می‌دانند. آنها می‌خواهند ارتباط طولانی‌مدت تری با مشتریان خود برقرار کنند و مشتریان را برای مدت ها و حتی برای همیشه راضی و وفادار نگه دارند.

 

روش های رایج برای سنجش میزان رضایت مشتریان

اکنون، آگاهی بیشتری در مورد تاثیر رضایت مشتریان بر فروش محصولات و موفقیت کسب و کار خود دارید. منتها آیا می‌دانید چگونه به میزان این رضایت پی ببرید؟ میتوانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابر برچسب ها

13 بدر (2) اجلاس ملی (4) اجلاس ملی مدیریت و کارآفرینی (2) اجلاس ملی چهره های ماندگار (13) اجلاس ملی چهره های ماندگار در رسانه ها (11) اجلاس ملی کارآفرینی و مدیریت (5) اولین اجلاس ملی چهره های ماندگار در رسانه ها (9) برنامه ریزی در کارآفرینی (2) توصیه مهم کسب و کار (2) حلول ماه رمضان (2) خبرگزاری ایسنا (3) خبرگزاری قدس (4) خلاقیت و ریسک (1) خلاقیت و پیشرفت (1) دومین اجلاس ملی (4) دومین اجلاس ملی کارآفرینی (3) راه اندازی کسب و کار (1) روز جهانی تئاتر (2) روز جهانی قدس (4) روز خبرنگار مبارک (2) روز دختر (2) روز درختکاری (2) روز صنعت و معدن (2) روز مهندس (2) روز پدر (2) روز پرستار (2) روز پزشک (2) سال نو مبارک (2) شب قدر (2) عید سعید فطر (2) ماه رمضان (3) مایکل گربر (1) مشاوره کسب و کار (2) معرفی کتاب (2) مهارت افزایش بهره وری (1) موفقیت در کارآفرینی (2) نکات ضروری کسب و کار (2) هفته قوه قضائیه (2) هولدینگ (2) هولدینگ پارس پندار (14) هولدینگ پارس پندار نهاد (38) هولدینگ پارس پندار نهادد (2) ولادت امام رضا ع (2) ولادت حضرت معصومه س (2) کارآفرینی (4)