آشنایی با تیپ شخصیتی I از مدل DISC

وبلاگ و اخبار

تیپ شخصیتی I از مدل DISC به تازگی زیاد شنیده شده است. انجام تست های شخصیت شناسی طی چند سال گذشته نیز از توجه زیادی برخوردار شده اند. افراد بسیاری در جست و جوی شناخت نوع شخصیت خود هنگام انتخاب شغل و حتی ازدواج می باشند. در این صورت آت ها با درک بهتر می توانند تصمیم گیری صحیح داشته باشند. این تست ها چندین مدل مختلف داشته و در وب سایت های مختلفی نام آن ها به چشم می خورد. یکی از معروف ترین و استاندارد ترین تست های شخصیت شناسی همان دیسک یا DISC می باشد.

در این تست مدل های شخصیتی متفاوتی با ویژگی های گوناگون به چشم می خورد. یکی از این شخصیت ها نفوذ گر یا به اختصار I می باشد. افرادی که در دسته تیپ شخصیتی I در دیسک قرار دارند دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. با شناخت این ویژگی ها بهتر می توانید با افراد محرک ارتباط بگیرید. همچنین می توانید در انتخاب شغل و حرفه متناسب به آن ها کمک کنید.

استفاده از تست مدل DISC مزایای بسیاری دارد. این مدل تست توسط روانشناسان ماهر طراحی شده و نتیجه آن با تا صد در صد می تواند تعیین کننده مدل شخصیتی فرد باشد. حتی برونگرا یا درونگرا بودن افراد نیز در این تست مشخص می شود. افرادی که با ویژگی های شخصیتی خود آشنایی بیشتری داشته باشند در رسیدن به اهداف خود موفق تر عمل کرده و نتایج مطلوبی کسب می کنند.

تیپ شخصیتی I در دیسک

 

 

ویژگی های تیپ شخصیتی I از مدل DISC

 

به طور کلی در تست مدل DISC چهار الگو یا تایپ شخصیتی بیان می شود. یکی از این مدل های شخصیتی دیسک I می باشد. I مخفف Influence و به معنی نفوذ گر است. این افراد دارای شخصیتی تاثیر گذار می باشند. همچنین آن ها به راحتی می توانند از روش های مختلف به برقراری ارتباط و نفوذ به شخصیت دیگر افراد بپردازند. این ویژگی آن ها را از سایر شخصیت های دیسک متمایز کرده و به سمت برخی فعالیت های اجتماعی سوق می دهد. شناخت بیشتر این ویژگی ها افراد را به سمت آگاهی از شغل های مناسب تیپ شخصیتی i نیز حرکت می دهد.

تیپ شخصیتی I از مدل DISC متناسب برای شراکت نیز می باشد. افرادی که شخصیت نفوذ گر دارند اهل شراکت بوده و در واقع با برقراری ارتباط موثر می توانند در جلسات مشارکتی شرایط را به نفع خود تمام کنند. این افراد معمولا انرژی زیادی داشته و کار های خود را با اشتیاق و علاقه انجام می دهند. به همین علت در اکثر مواقع به موفقیت می رسند.لازم به ذکر است احساسات و احساس خونگرمی آن ها در صورتی می تواند مفید باشد که در حد متعادل نگه داشته شود.

تیپ شخصیتی I در دیسک افرادی برونگرا را شامل می شود. آن ها توانایی خوبی را در بیان احساسات و عقیده های خود در حضور دیگران دارا هستند. این افراد به علت سرکوب نکردن احساسات خود از روحیه شادتری برخوردار بوده و احتمال ابتلا به افسردگی در آن ها بسیار پایین است. خوش بینی از دیگر ویژگی های مثبت این تیپ شخصیتی محسوب می شود. آن ها با خوش رویی و خوش بینی به شخصیت افراد نفوذ کرده و آن ها را متقاعد می کنند. با توجه به این موارد تیپ شخصیتی I در جامعه شخصیتی تاثیر گذار و محبوب به شمار می روند.

 

شغل های مناسب تیپ شخصیتی I در دیسک

 

همان طور که گفته شد تیپ شخصیتی I از مدل DISC  افرادی پر جنب و جوش و مثبت گرا را شامل می شود. این گونه افراد حتی در شرایط سخت و هنگام مواجه شدن با چالش ها نیز می توانند نکات مثبت را استخراج کرده و روی آن ها تمرکز کنند. این گونه افراد متناسب برخی از شغل های کلیدی هستند. آن ها می توانند با داشتن عملکرد صحیح در آن ها به موفقیت های شگفت انگیزی دست پیدا کنند.

از جمله شغل های مناسب تیپ شخصیتی i می توان به فعالیت در آژانس های مسافرتی یا خرید و فروش ملک اشاره نمود. این افراد می توانند به راحتی طرف مقابل را متقاعد به خرید کرده و همواره به نفع خود و مجموعه عمل کنند. از آن جایی که روابط عمومی تیپ شخصیتی افراد نفوذگر بالاست آن ها در مشاغلی که در ارتباط مستقیم با جامعه و مردم قرار دارند نیز موفق عمل می کنند.

از دیگر شغل های مناسب تیپ شخصیتی I در دیسک می توان به کارگردانی نیز اشاره کرد. به طور کلی افراد نفوذگر توانایی خوبی در رهبری و هدایت دیگران دارند. آن ها به خوبی شرایط و موقعیت های مختلف را کنترل کرده و با ارائه راهکار های موثر محیطی بدون نقص برای کارکنان ایجاد می کنند. البته به علت برونگرایی و داشتن اشتیاق بالا و احساسات قوی در کار های هنری نیز توانایی بالایی دارند. برای آن ها انتخاب مشاغلی مانند طراحی گرافیک و یا معماری داخلی نیز توصیه می شود.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی i

اهمیت شناخت تیپ شخصیتی

 

شناخت تیپ شخصیتی به ویژه در سنین پایین از اهمیت بالایی برخوردار است. افرادی که خود آگاهی داشته و بتوانند راه های درست برای نشان دادن توانایی های خود را انتخاب کنند، به جایگاه ویژه ای در آینده دست می یابند. تست های شخصیت شناسی از جمله دیسک کمک می کند تا جوانان بتوانند هنگام انتخاب رشته تحصیلی خود نیز با آگاهی و اطمینان بیشتر عمل کنند.

در شخصیت شناسی افراد با نقاط ضعف و نقاط قوت خود بهتر آشنا شده و از ورود به فعالیت هایی که با روحیات آن ها سازگار نیست جلوگیری می کنند. این امر موجب می شود تا نارضایتی از شغل کاهش یافته و فرد در آینده به رضایت نسبی از شرایط و فعالیت های زندگی خود برسد. افرادی که با شخصیت خود آشنا تر باشند در روابط خود نیز بهتر و موفق تر به ایفای نقش می پردازند.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابر برچسب ها

13 بدر (2) اجلاس ملی (4) اجلاس ملی مدیریت و کارآفرینی (2) اجلاس ملی چهره های ماندگار (13) اجلاس ملی چهره های ماندگار در رسانه ها (11) اجلاس ملی کارآفرینی و مدیریت (5) اولین اجلاس ملی چهره های ماندگار در رسانه ها (9) برنامه ریزی در کارآفرینی (2) توصیه مهم کسب و کار (2) حلول ماه رمضان (2) خبرگزاری ایسنا (3) خبرگزاری قدس (4) خلاقیت و ریسک (1) خلاقیت و پیشرفت (1) دومین اجلاس ملی (4) دومین اجلاس ملی کارآفرینی (3) راه اندازی کسب و کار (1) روز جهانی تئاتر (2) روز جهانی قدس (4) روز خبرنگار مبارک (2) روز دختر (2) روز درختکاری (2) روز صنعت و معدن (2) روز مهندس (2) روز پدر (2) روز پرستار (2) روز پزشک (2) سال نو مبارک (2) شب قدر (2) عید سعید فطر (2) ماه رمضان (3) مایکل گربر (1) مشاوره کسب و کار (2) معرفی کتاب (2) مهارت افزایش بهره وری (1) موفقیت در کارآفرینی (2) نکات ضروری کسب و کار (2) هفته قوه قضائیه (2) هولدینگ (2) هولدینگ پارس پندار (14) هولدینگ پارس پندار نهاد (38) هولدینگ پارس پندار نهادد (2) ولادت امام رضا ع (2) ولادت حضرت معصومه س (2) کارآفرینی (4)